There were 130 entries judged and 38 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Winning entries have not been posted yet. Please check back later.

Winning Entries

Category 5: Pale Bitter European Beer (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJoe KearnsRóc Modern Pils Lager5D: German Pils
2ndJames Groves
Co-Brewer: Ken Quinn
Achill Lagered Ale5B: Kolsch

Category 7: Amber Bitter European Beer (4 entries)

PlaceBrewerNameStyle
3rdPaddy Cooney
Co-Brewer: Andrew Jorgensen And Richard Hamilton
Boyne Brewhouse Vienna Lager7A: Vienna Lager
HMRussell GaretElbow Lager7C: Kellerbier

Category 9: Strong European Beer (1 entry)

PlaceBrewerNameStyle
2ndKieran BirdHook Baltic - Arthurstown Brewing Co. 9C: Baltic Porter

Category 10: German Wheat Beer (5 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJonathan MitchellGoats Butt Wheat Beer10A: Weissbier
2ndPETER LYALLFriar Weiss10A: Weissbier
3rdRussell GaretArrow Weisse10A: Weissbier

Category 15: Irish Beer (14 entries)

PlaceBrewerNameStyle
3rdAndrea Moloney
Co-Brewer: Porterhouse Brewing Company
Porterhoue Oyster Stout15B: Irish Stout
3rdJames Groves
Co-Brewer: Ken Quinn
Achill Dillisk Red15A: Irish Red Ale

Category 18: Pale American Ale (17 entries)

PlaceBrewerNameStyle
2ndO Brother BrewingThe Chancer - American Pale Ale - 5.4% Abv18B: American Pale Ale
3rdDeclan Nixon
Co-Brewer: YellowBelly Beer
Citra Pale Ale (YellowBelly Beer)18B: American Pale Ale
HMGalway Bay BreweryAlthea18B: American Pale Ale

Category 19: Amber and Brown American Beer (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stKieran BirdHook Amber - Arthurstown Brewing Co.19A: American Amber Ale
2ndO Brother BrewingThe Fixer - American Amber - 5.5% Abv19A: American Amber Ale

Category 20: American Porter and Stout (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stGalway Bay BreweryTwo Hundred Fathoms20C: Imperial Stout
HMO Brother BrewingJoe - Coffee Porter - 6.4% Abv.20A: American Porter

Category 21: IPA (29 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJoe KearnsLittle Fawn Session IPA21A: American IPA
2ndBarry Davey
Co-Brewer: Enda Cleary
New England IPA21B: Specialty IPA

Category 23: European Sour Ale (1 entry)

PlaceBrewerNameStyle
3rdDeclan Nixon
Co-Brewer: YellowBelly Beer
Castaway - Passionfruit Sour (YellowBelly Beer)23A: Berliner Weisse

Category 28: American Wild Ale (2 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJoe KearnsThe Púca Berry Hibiscus & Ginger28B: Mixed Fermentation Sour Beer
2ndCam Wallace
Co-Brewer: Scott Baigent
Wayfarer Sour IPA28B: Mixed Fermentation Sour Beer

Category 30: Spiced Beer (1 entry)

PlaceBrewerNameStyle
3rdKevin O'haraIndependent Coconut Porter30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Category 33: Wood Beer (3 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJoe KearnsBlack Boar / Bourbon Barrel Aged Imperial Oatmeal Stout 33A: Wood-Aged Beer